2019 BCS Awards Entries

Avenza Award entry list

  1. Helping to solve the UK Housing Crisis with the Brownfield Ground Risk Calculator : - Darren Beriro.
  2. Marine Protected Area Network: 2018 Report to the Scottish Parliament : - Liam Mason, Scottish Government.
  3. OS Open Zoomstack : - Charley Glynn, Ordnance Survey.

John C Bartholomew Award entry list

  1. A Sea of Clouds : - Carl Churchill
  2. An Orbit Map of the Solar System : - Eleanor Lutz
  3. Human Terrain Map 40 : - David Nuttall
  4. London National Park City Map : - Urban Good CIC
  5. London Underground Overground : - Kenneth Field
  6. Marine Protected Area Network: 2018 Report to the Scottish Parliament : - Liam Mason, Scottish Government
  7. Over the Edge: Death in Grand Canyon (2018 edition) : - Kenneth Field
  8. Reimagining Nochebús : - Steer
  9. Save Greenhaugh First School : - Tom Chadwin
  10. Save Greenhaugh First School: proposed increase in journey to school : -Tom Chadwin
  11. The Map - Nairobi : - Kirsty Henderson
  12. Urban Nature Amsterdam : - Urban Good CIC

Garsdale 3D Award entry list

  1. 3D Maps of South America : - Jo Safdari and the boys in Oak Class (Year 3), Summer Fields Pre-Prep
  2. 4D Geovisualitation of the petrified tree trunks excavation process by using geo-information methods and augmented reality : - Ermioni-Eirini Papadooulou, Kasapakis Vlasis
  3. Coral Cities : - Craig Taylor (Ito World)
  4. Human Terrain Map 57 : - David Nuttall
  5. Jack-in-a-Map : - Warren Vick, Europa Technologies
  6. John Snow's Cholera Map in 3D : - Janett Baresel, Cheryl Lau, Raluca Nicola
  7. Lake District Four Piece Wall Map : - Richard Osborne
  8. Mars 3D : - Kenneth Field
  9. Nuclear Detonations by Country 1945-2019 : - Peter Atwood
  10. Old Zurich in Photos :- Raluca Nicola
  11. Regional Geological Visualisation Models : - British Geological Survey, C Ritchie, K Whitbread
  12. Time and Tide Wait for No Wall : - Kenneth Field
  13. Topostix - Strange Worlds : - Craig Taylor
  14. Wood model of Mt. St. Helens, pre- & post-eruption : - Brandon Brooks
  15. Wood-carved map of Mount Robson from goodwoodglobes : - Mark Jeffery

Ordnance Survey Award entry list

  1. A Tolkien Inspired Map of  The Lake District National Park : - Dan Bell
  2. Lake District Four Piece Wall Map Richard Osborne
  3. Opening access to topographical maps and other data sets to aid flood reduction : - Alan Williams
  4. St Marys Bourne History Group – Map Project : - Caroline Robinson
  5. Streets of Gold ; - Warren Vick & Ewan David Eason
  6. UK Government – bespoke special edition poster map and postcards(note:- sadly not judged, didn’t meet entry requirements) : - Caroline Robinson

Stanfords Award entry list

  1. 1969 : - Warren Vick
  2. 3200 Islas Baleares chart atlas : - Lucy Wilson, Imray Laurie Norie and Wilson Ltd
  3. Bike Share Toronto : - Steer
  4. Cartography. : - Kenneth Field
  5. Great Britain's National Parks : - Joe Harrison
  6. Greenland and the European Arctic : - Laura Gerrish
  7. Hämenvaha, Finland : - David Nuttall
  8. London National Park City Map : - Urban Good CIC
  9. Moon Map - Apollo 11 Landing : - Paul Naylor – Ordnance Survey
  10. Mozambique: Cyclone Idai - results and analysis of aerial survey as of 29th March 2019 : - MapAction and the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC)
  11. National Geographic Atlas of World War II : -Greg Ugiansky - National Geographic Partners, LLC
    Our City : - David Buschemeyer & Jennifer Johnston
  12. Pennine Way North and Pennine Way South (2 map set) : - Harvey Map Services Ltd
  13. Tahoe Rim Trail : - National Geographic
  14. The Lake District National Park : - Middle Earth's Maps
  15. The Map - Nairobi : - Kirsty Henderson
  16. The Ordnance Survey Puzzle Book :- Trapeze (publisher) & Mark Wolstenholme (cartographer)
  17. Toronto Cycling Map :- Steer
  18. Urban Nature Amsterdam : - Urban Good CIC